Do palenia w kominku najlepiej nadają się gatunki liściaste, takie jak dąb, buk, jesion czy grab. Należy pamiętać, że drewno najlepiej jest kupić wcześniej by móc je samodzielnie wysezonować – nikt nie zrobi tego lepiej niż my sami! Paląc mokrym drewnem spalamy go do 70% więcej, co jest bardzo nieekonomiczne i zarazem szkodliwe dla układu spalania. Mokre drewno ma prawie dwukrotnie mniejszą kaloryczność, a podczas jego spalania zanieczyszczamy sadzą i smołą kominek oraz system kominowy.
To gatunek wysokokaloryczny – daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Doskonałe drewno na opał, jest wysoko cenione ze względu na swoją zwartość, bardzo wolno się spala i długo utrzymuje płomień w palenisku. Pozostawia ok 3% popiołu. Posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania: od oklein poprzez wszelkiego rodzaju wyroby tarte, aż po opał. Zwykle jest u nas w najlepszej ofercie cenowej spośród gatunków twardych ze względu na duże zapasy i zapotrzebowanie w drugiej gałęzi naszej działalności – tartaku.
Jest bardzo twardym, szybko schnącym gatunkiem drewna o wysokiej kaloryczności. Pali się bardzo ładnym płomieniem dając dużo ciepła i pozostawia tylko ok 3% popiołu. Szybko schnie, ma małą zawartość wody po ścięciu. Drewno jesionowe podobnie jak dębowe ma szerokie spektrum zastosowań (okleiny, sprzęt sportowy, meble gięte, wystrój wnętrz). Świeże drewno podczas obróbki wydziela słodkawy zapach.
Zwarte i twarde drewno o wysokiej wartości opałowej,a tym samym ekonomiczne, w kominku pali się długo i równomiernie. Jego dużym atutem jest cienka kora, przez co zostawia niewiele popiołu. Nadaje się do wszystkich typów pieców i kominków.
Posiada przybliżone wartości jak buk, ale pozostawia kilka razy więcej popiołu w kominku (nawet do 10%) przez co niezbędne jest częstsze czyszczenie, pod postacią drobnego pyłu potrafi on się unosić w powietrzu w całym domu.
Polecana głównie na rozpałkę ze względu na łatwość rozpalania nawet przy dużej zawartości wody, wydziela przyjemny aromat. Jej minusem jest szybkie spalanie, nie daje tyle ciepła co inne opisane wcześniej gatunki liściaste.
Pozostawiają same wartościowe soki tzw. koncentrat złożony głównie z minerałów i pierwiastków niezbędnych do życia. Z tego względu jest to najbardziej kaloryczna wycinka.
Ponadto drzewo na zimę otwiera pory, żeby mróz nie wyrządził w nim szkód gdy będzie zmrożone. Jeśli w tym momencie drzewo się zetnie, to pory pozostaną otwarte co umożliwia lepsze schnięcie. Jednak jeśli proces suszenia nastąpi nagle i intensywnie, pory mogą się w każdej chwili zamknąć, co spowoduje zatrzymanie schnięcia. Ponowne otwarcie porów stanowi duży problem, należałoby przez około 2 tygodnie nasze drewno moczyć lub parzyć.
Jesienią, podczas częstych opadów deszczu i przy dużej wilgotności powietrza drewno i tak schnie, a co najważniejsze schnie na całym przekroju. To jest prawidłowe suszenie, choć nie widać gołym okiem to drewno schnie. Wiele osób patrzy po czołach, jeśli są popękane to znaczy że drewno jest suche. Jest to błąd, prawidłowe suszenie nie pozwala na popękanie. Jest to trudne w warunkach domowych, ale jeśli zaczniemy suszyć drewno jesienią to początek suszenia nastąpi powoli, a pory się nie zamkną i pozwolą nam wysuszyć drewno na całym przekroju a nie tylko po wierzchu.
W tym pomogą otwarte pory, stopniowo wzrastająca temperatura i spadająca wilgotność, nadchodzące wraz z wiosną i latem. Reasumując: najlepiej drewno zacząć suszyć jesienią mimo że wielu osobom się wydaje, że ono nie schnie (bo nie pęka). A tak właśnie powinno być. Żeby lepiej zobrazować, możemy porównać ten proces do smażenia kotleta: na zbyt dużym ogniu z wierzchu się spali, a w środku będzie surowy. Natomiast na umiarkowanym ogniu usmaży się równomiernie.
Drewutnia powinna być zadaszona, usytuowana tak by drewno miało przewiew i by docierały do niego promienie słoneczne. Istotne jest by nie zabudowywać drewutni ze wszystkich stron oraz by drewno odizolować od ziemi, przeciwdziałając tym samym chłonięciu z niej wilgoci.
Zalecane wymiary: głębokość maksymalnie 180 cm (4 rzędy drewna), szerokosc 2,5 m, wysokość bezpieczna do załadunku (ok 2-2,20 m). Jest to pojemność ok 10 m3. Najrozsądniej jest postawić dwie drewutnie, żeby moc sezonować drewno na własnym podwórku.
Jeżeli w Państwa domach z kominków wydobywa się niechciany kurz, dym, brud najprawdopodobniej jest to spowodowane tym, że: instalacja została źle zrobiona lub komin jest niedrożny.
Jeśli komin jest poniżej szczytu dachu wtedy także mogą wystąpić problemy:
Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj informacje o promocjach i nowościach.
Drewnex, ul. Sportowa 24
55-093 Piecowice, gm Długołęka powiat Wrocław,
woj. dolnośląskie
Najnowsze komentarze